Головна » Статті » Архітектура

Найкрасивіші бібліотеки світу – витвори мистецтва, що насичені знаннями
Книга – це бездонне джерело, з якого люди черпають свою мудрість та натхнення протягом століть. В минулому найкращим подарунком вважалась книга, особливо цінувався такий подарунок з мінімальним тиражем випуску. Навіть у найменшому населеному пункті була хоча б одна бібліотека. Відвідувачі так і линули до бібліотеки, і перечитували книгу одну за одною, одну за одною.

У більшості країн існують бібліотеки, що вражають своєю архітектурною розробкою та дизайном всередині приміщення. Погодьтесь, як тільки, ви зайдете до ”храму знань”, одразу ж відчуваєте аромат книг, який неможливо ні з чим порівняти. Тут час неначе завмирає і ви поринаєте у зовсім інший світ, світ пригод та небезпеки, або ж навпаки – романтики та казок. Тим паче цікаво читати у приємній обстановці із красивими лампами, що заворожують своїм освітленням, при цьому сидіти за старовинними столами. Хто знає, можливо у молодості, саме на цьому місці сидів ваш дідусь.

Однією із найстаріших бібліотек, що функціонує і досі, є бібліотека святого Галла, яка розташована у Швейцарії у місті Санкт-Галлен, яка заснована ще на початку VIII ст. першим абатом монастиря святим Омаром. Завітавши до даної бібліотеки, ви будете вражені представленим асортиментом – 160 тис. томів книг, серед яких 2100 рукописів VIII – XV століття та 1650 книг, які були надруковані ще до 1500 року і називаються інкунабулами. У книгосховищі зберігається "Пісні про нібелунгів” – німецький манускрипт, що є одним із найвідоміших епічних творів всього людства. Даний витвір мистецтва написаний невідомим автором у XII-XIII столітті. Зауважу, якщо відвідувачі прагнуть доторкнутись до історії і прочитати книгу, яка видана до 1900 року, то вони це зможуть зробити тільки у спеціальному читальному залі.  До вашої уваги буде запропонована екскурсія,під час якої ви маєте змогу дізнатись про історію бібліотеки. Та існує один неприємний факт: всередині приміщення суворо заборонено фотографувати.







Однією із захопливих споруд світу є бібліотека Трініті-коледж, що розташована у Дубліні у Ірландії та заснована в перші роки XVIII століття. Для студентів, які прагнуть здобувати знання цілодобово, дана бібліотека найкраще підходить, адже споруда входить до п’ятірки найкращих світових бібліотечних фондів університетів. Бібліотека за свою історію значно розширилась на цілий ряд будівель, зокрема одна філія розташована в будівлі Шпиталю св. Джеймса та чотири споруди знаходяться на території університетського кампусу. Асортимент бібліотеки включає 4 мільйони томів, до складу яких входить рукописне Євангеліє та інші рідкісні книги, також у бібліотеці зберігається Келлська Книга, яка є середньовічним ірландським рукописом із чотирьох Євангелій. Літературний шедевр написаний ”мертвою” мовою – латинню та прикрашений мініатюрами. Написали Келльську Книгу шотландські ченці із острова Іон. Оскільки вікінги у 806 році напали на острів, священнослужителі змушені були покинути Келлс, графство Міт.   











У 1800 році була заснована одна із найбільших бібліотек світу за кількістю книг – бібліотека Конгресу США, яка розташована у місті Вашингтоні, округ Колумбія. Дана споруда є однією із найстаріших федеральних установ у США і її бібліотечний фонд складає 22,19 млн. книг. Бібліотека розташована на Капітолійському пагорбі у трьох будівлях, які з’єднані підземними переходами. У споруді існує спеціальне приміщення для матеріалів, що рідко використовуються. Цікавою особливістю старовинної бібліотеки є те, що її фонд поповнюється 1-3 млн. книг, і так відбувається щороку. До речі, 75-200 документів сканують щодня у бібліотеці Конгресу США.    





Єгипет славиться своїми пірамідами та неперевершеними курортами на побережжі Середземного моря. Та є у країні ще одне чарівне місце, яке варте уваги багаточисельної кількості туристів. Це бібліотека в Александрії, що розташована на території стародавньої легендарної Александрійської бібліотеки та є основним та культурним центром у Єгипті. Сучасне книгосховище – це ніби данина втраченій античній бібліотеці. Її будівництво розпочалось у 80-х роках минулого століття та завершилось у 2002 році.

Читальний зал, який вражає своєю грандіозною площею, а саме – 70000 кв.м., розташований під скляним 32-метровим покриттям. Така дивовижна форма читального залу, дещо нагадує сонячний годинник. Навіть незрозуміло, що більше захопить відвідувачів бібліотеки:  7,5 млн. книг у сховищах та 500 тисяч книг у відкритих фондах чи надзвичайним краєвидом, який відкривається перед ними. Для того, щоб наповнити фонд всієї бібліотеки, пожертви здійснювали жителі країн зі всього світу. Франція передала старовинні документи, які засвідчують проведення будівництва Суецького каналу, Іспанія передала державні документи, які належать ще до часу правління маврів.







Основною бібліотекою Каліфорнійського університету, що розташований у Сан-Дієго є бібліотека Гейзеля, яка заснована ще у 1970 році. Одразу ж, після відкриття, споруда стала символом навчального закладу, адже навіть на емблемі університету є зображення бібліотеки. Великий вклад у розвиток бібліотечного фонду зробили  відомі письменники Теодор та Одрі Сьюз Гейзель, тому і не дивно, що книгосховище було названо на їхню честь. За своєю формою, споруда дещо схожа на крону дерева, а часом нагадує і величезний ліхтар. Третій поверх бібліотеки на даний момент залишається порожнім, існує легенда, що при її будівництві, архітектори не розрахували кількість книг, які знаходитимуться у книгосховищі, тому, боячись обвалу, було вирішено, його не заповнювати. Та насправді, на початковому етапі, поверх призначався для вільного холу та евакуаційного виходу.

Дизайнер та художник Джон Балдессарі розробив вхідні двері до бібліотеки, що стали справжньою родзинкою закладу. Скло у дверях є різноманітних яскравих кольорів, а зверху над дверима написана фраза: ” Читай. Пиши. Думай. Мрій. ” Дані слова і є девізом кожного студента Каліфорнійського університету. Біля цих же дверей на склі знаходяться фотографії студентів, які сфотографовані у повний зріст на сукупності книг, які дивовижним чином нагадують старовинні давньогрецькі колони, що розташовані на п’єдесталах.

















У світі існує ще одна бібліотека, що вражає своїм зовнішнім виглядом, а саме – Центральна бібліотека у Сіетлі, відкриття якої відбулось 23 травня 2005 року. Відкриття споруди викликало справжній ажіотаж серед відвідувачів, на нього прийшло 28 тисяч людей. Проект розробив геній сучасної архітектури – Кулхас Рем, вартість якого складала 165 млн. доларів. Основою споруди є такі матеріали: метал та скло. Будівля має унікальну конструкцію, адже складається із декількох дискретних платформ, що переливаються. Ще під час розробки проекту, одні люди позитивно ставились до такої бібліотеки, інші ж навпаки – виступали проти такої будівлі, називаючи її великою вентиляційною шахтою. Кулхас Рем поставив собі за мету – змінити у свідомості людей саме поняття ”громадська бібліотека”, при цьому розбавити невиразну архітектуру міста, наповнивши його новими фарбами та відтінками. При будівництві архітектор використав діаграму, що складалась із п’яти великих боксів: перший та другий бокси призначались для книжкових стелажів та адміністративних офісів відповідно, інші ж три бокси – для приміщення персоналу, публічної зали та підземної стоянки. Основною особливістю цікавого проекту є діаграма, що функціонально навантажувала споруду. Цим самим, були виконані громадські зони, кожна із яких була покрита склом. Завдяки такому архітектурному рішенню, у бібліотеці є достатньо місця для архітектурних ефектів та для роботи. Скло служить накидкою, що надає будівлі сучасного вигляду.

Щодо розміщення книжкових стелажів, то і тут архітектор ввів новизну, зокрема розташувавши полички таким чином, як розташовують автомобілі на парковках. Будівля складається із одинадцяти поверхів, чотири з яких мають форму книжкової спіралі, яка вміщує близько 75% усього книжного фонду бібліотеки, інші ж полички мають форму різноманітних фігур. Такий цікавий проект не залишив байдужим відвідувачів міста, адже щорічно читальний зал відвідують приблизно 2 млн. людей.




Категорія: Архітектура | Додав: Galuna (11.02.2013) | Автор: Унгурян Галина
Переглядів: 1596 | Теги: витвори мистецтва, найстаріші бібліотеки, архітектура бібліотек, світові бібліотеки, інтерєр бібліотек, Найкрасивіші бібліотеки світу, бібліотека | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]