Головна » Статті » Дизайн реклами

Модульна сітка. Історія виникнення, види та застосування

Сьогодні ми спробуємо вияснити, що являє собою модульна сітка, історію її виникнення та практичне застосування. Модульні сітки використовували ще в епоху Відродження, за допомогою них, художники збільшували власні картини, також їх використовували в картографії.

В перші модульні сітки за основу брали закони пропорціонування. Перший із них – це принцип "Золотого перетину”, який ще у 1509 році описав математик із Італії – Лука Пачолі.

Даний принцип нагадує ряд Фібоначчі, в якому кожне наступне число є сумою двох попередніх чисел. А самий сенс "Золотого перетину” полягає в тому, що найменша частина відрізку відноситься до більшої так, як саме ця більша частина відноситься до загальної довжини відрізку. Наступний закон – це побудова співвідношень, використовуючи квадрат. За допомогою поступової квадрату, з нього нескладно отримати співвідношення 1:2, 2:3, 3:4. За допомогою квадрату, який входить до складу прямокутника золотого перетину, можна побудувати такий прямокутник, що має площу √2. Найбільш поширеним із таких прямокутників є формат серії А, зокрема А4.







У 1963 році на території колишнього СССР, вперше модульну сітку використали студенти із Московського інституту Ю. Курбатов та М. Жуков для оформлення журналу "Новые товары”. Тільки через два роки сітка отримала назву – модульна в журналі "Декоративное искуство СССР”.

Найпростіша модульна сітка, яка входить до складу більшості модульних систем і є сукупністю перетинів вертикальних та горизонтальних ліній, що утворюють систему прямокутників. Існують сітки,в основі яких є прямокутники та квадрати, та саме макет квадратного формату вважається найбільш зручним для модульної структури. Є три види сіток, що застосовуються в дизайні. Перший варіант – це фоновий малюнок, що використовується як в різних комбінаціях так і самостійно. Наступний вид –це сітка, яка використовується в різних видах типографічної продукції. Третій варіант – більш складний для сприйняття, та саме він застосовується в архітектурі, дизайні та в інших галузях.







У порівнянні з минулим, сучасна сітка є більш гнучкою та математично точною. Моделювання сітки розпочинається із визначення потрібного формату, а кінцевим етапом є побудова базової сітки, яка ділить сторінку на невеликі дрібні частини, які можна комбінувати довільним чином, при цьому, не втрачаючи цілісності всього дизайну. За допомогою комп’ютера здійснюється проектування об’єкту, тобто виконується швидка побудова сітки. В-основному, всі графічні програми мають вбудовані опції для створення модульних сіток, деякі із них мають вже готовий набір модульних сіток, наприклад "Буклет”, "Календар” та інші.

Найбільш досконалою, враховуючи математичні розрахунки, є сітка Карла Герстерна, яку розробили для журналу "Capital” у 1962 році. Основою для тексту був квадрат, зверху залишалось місце для колонтитулу та заголовку. Основа розробки полягала у розбиття квадрату на 58 однакових за розміром одиниць у різних напрямках, за допомогою яких утворювались структури: двох-, трьох-, чотирьох, п’яти-, шестиколончасті.

Дизайнерами Майклом Бейрутом та Джо Фінок’яро  була розроблена графічна програма для ідентифікаційної системи «Сакс», яка включала рекламу, фірмовий стиль, пакування. Дизайнери розташували логотип компанії на чорному квадраті. Зокрема, модульну сітку, у даному випадку – квадрат, який поділили на 64 одиниці, які можна практично нескінченно обертати та переміщувати. Не зважаючи на те, що програма є одноманітною, вона дуже легко пізнається, маючи при цьому послідовний характер.

У 1968 році дизайнер Вім Кроуел, який розробляв афіші та каталоги для виставки Vormgevers в Амстердамі, вперше  використав видиму модульну сітку, яку застосовували для побудови літер.

На початку XXI століття компанія Siemens, в основу власного стилю, фірмового веб-сайту, великої кількості рекламної поліграфічної продукції поставила модульну сітку, використовуючи базу  «ряда Фібоначчі».

Зокрема, чим  більше інформації містить деякий  проект, тим складнішу модульну сітку потрібно розробити для всієї інформації.

Модульна сітка – це сукупність невидимих прямих ліній, вздовж довжини яких розміщені елементи веб-сторінки, що дозволяє розміщувати дані в документі, забезпечувати візуальний зв'язок між окремими блоками і зберігати наступність дизайну при переході від однієї сторінки до іншої. Сітки у веб-дизайні є прихованими і наявними, так як і в поліграфії. Цікавою властивістю, яка впливає на побудову сітки веб-сторінки є функція, що дозволяє побудувати таблиці, що передбачено у можливостях мови HTML. Для організації більш складних макетів, для яких характерна велика кількість колажів, що складаються із шрифтових написів та різних зображень, використовують прийом впровадження таблиць.











Модульним сіткам притаманне широке застосування, зокрема у поліграфії та веб-програмуванні. Основна різниця між макетами полягає в тому, що у веб-дизайні площа розміщення інформації не є так строго обмеженою, як у поліграфії. Сітки у веб-дизайні бувають фіксованими, динамічними ( можна швидко змінювати розміри елементів сітки), статичними. Відмінність полягає і в тому, що користувач не може повністю охопити зором всю веб-сторінку, адже він бачить сторінку за допомогою монітора, який є горизонтально орієнтованим.



Конструювання модульних сіток – це досить творчий процес, адже дизайнер створює стиль та графічний образ об’єкту. Слід зауважити, що сітка не повинна перевершувати проектну ідею, вона повинна сприяти гарному засвоєнню інформації, а всю композицію робити гармонійною та ефектною.


























Категорія: Дизайн реклами | Додав: systems (15.12.2012) | Автор: Унгурян Г
Переглядів: 6782 | Теги: модульний дизайн, модульна сітка, модульне розташування, макет по модульній сітці, що таке модульна сітка, Модульні сітки, дизайн по модульній сітці | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]